ZWIEDZANIE KRAKOWA
W ramach konferencji proponujemy państwu wycieczkę do centrum Krakowa, dawnej stolicy Polski. Historyczne centrum miasta, które będą Państwo zwiedzać pieszo, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku, czyli w tym samym czasie co Kopalnia Soli w Wieliczce.
Uczestnicy konferencji będą mogli zwiedzić Kraków przed rozpoczęciem konferencji, w niedzielę 18 listopada lub też po zakończeniu konferencji, w piątek 23 listopada 2018. Organizator zapewnia uczestnikom transport z hoteli w Wieliczce do Krakowa i z powrotem, przewodnika w j. angielskim, lunch na trasie wycieczki oraz bilety wstępu do odwiedzanych obiektów. Osoby, które będą musiały zakończyć zwiedzanie wcześniej, na przykład z powodu konieczności udania się na lotnisko itp., będą mogły opuścić grupę wcześniej. Takie osoby będą mogły również zdeponować swoje bagaże w bezpiecznym miejscu w centrum Krakowa, na początku trasy zwiedzania. Zapotrzebowanie na zdeponowanie bagażu należy zgłosić organizatorom.
Koszt wycieczki: 50 EUR brutto od osoby.
Wyjazd z hoteli: godz. 8.00, powrót do Wieliczki: godziny wieczorne.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w wycieczce w trakcie rejestracji na konferencję w formularzu rejestracyjnym do dnia 30.09.2018 lub później drogą mailową na adres: m.nowak@muzeum.wieliczka.pl.
Opłaty za uczestnictwo w wycieczce przyjmujemy do dnia 10.11.2018. Po tym terminie osoby wstępnie zapisane będą skreślone z listy uczestników.
Osoby, zgłaszające się na konferencję w ramach „późnej rejestracji” do dnia 19.11.2018 będą mogły zapisać się na wycieczkę w miarę wolnych miejsc.
Opłatę za uczestnictwo w wycieczce należy wnosić przelewem.
W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko oraz dopisek: ZWIEDZANIE KRAKOWA
Wpłaty na konto:
Odbiorca: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce
Nr konta: 87 1130 1150 0012 1268 2620 0001
Plan zwiedzania obejmuje przejście przez centrum Krakowa Drogą Królewską - drogą polskich królów, którzy przez wieki odbywali tędy uroczyste przejazdy. Najpierw uczestnicy wycieczki zobaczą Barbakan i Bramę Floriańską – najpiękniejsze pozostałości fortyfikacji miasta z XIV-XV wieku. Po wkroczeniu na teren średniowiecznego miasta, zerkniemy na imponujący gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego, wzorowanego na Operze Paryskiej i w śliczny zaułek z dawnym Arsenałem i Muzeum Książąt Czartoryskich. Dalej modną ulicą Floriańską przejdziemy na Rynek Główny.
Na Rynku Głównym w Krakowie można spędzić długie godziny - przechadzając się, pijąc kawę w jednej z wielu kawiarni. To miejsce tętni życiem przez cały rok i o każdej porze dnia. Pełno tu turystów, grajków, mimów i tancerzy. Kwiaciarki sprzedają barwne bukiety, nad głowami latają gołębie i można spróbować obwarzanka – przekąski typowej dla Krakowa. Na Rynku zobaczysz dostojne kamienice i wyjątkowe zabytki: gotycki Kościół Mariacki z pełnym przepychu wnętrzem i XV-wiecznym Ołtarzem Wita Stwosza – arcydziełem rzeźbiarskim o światowej sławie. Na pewno usłyszysz hejnał z jego strzelistej wieży, grany co godzinę we wszystkie strony świata. To także symbol Krakowa. Na Rynku obejrzysz też Sukiennice – dawne centrum handlowe. Także dzisiaj mieszczą w swoim wnętrzu kramy z pamiątkami. Wiele z nich jest wykonanych ręcznie ze srebra, bursztynu, drewna, szkła czy skóry. Jeśli poszukujesz oryginalnego souveniru lub prezentu – koniecznie tam zajrzyj. Pierwsze piętro Sukiennic mieści galerię malarstwa najwybitniejszych polskich artystów. Z Sukiennic zejdziemy do podziemi Rynku, które otwarto dla zwiedzających w 2010 roku. Ten park archeologiczny, muzeum, a zarazem widowisko multimedialne to niezapomniana podróż w czasie do wieków średnich.
Z Rynku podążymy do historycznej dzielnicy uniwersyteckiej, by zobaczyć Collegium Maius – najstarszy z istniejących budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia, założona w 1364 roku, działa po dziś dzień i cieszy się ugruntowaną renomą. Wiele z otaczających budynków nadal należy do Uniwersytetu – mieszczą się tu wydziały prawa, archeologii i historii oraz kościół uniwersytecki – barokowa kolegiata Św. Anny. Następnie przejdziemy ulicą Grodzką, gdzie znajduje się wiele pięknych starych klasztorów i kościołów: Dominikanów, Franciszkanów, Św. Piotra i Pawła, Św. Andrzeja. Oglądając krakowskie zabytki, dostrzeżesz unikatowe nagromadzenie stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego, renesansowego, barokowego, klasycyzmu i secesji. Potem urokliwą ulicą Kanoniczą – najstarszą w mieście, dojdziemy do Wzgórza Wawelskiego. Na tym wzgórzu, począwszy od XI wieku, polscy książęta i królowie wybudowali jedną z najwspanialszych na świecie królewskich rezydencji.
Wawel – majestatycznie wznoszący się nad brzegiem Wisły to uczta dla oka i ducha. Obejrzymy tu Katedrę, w której koronowano i pochowano większość polskich królów. Zobaczysz ich wspaniałe nagrobki i poświęcone im kaplice. Nawet wielkie elementy wykonano tu ze szlachetnych kruszców np.: srebrną trumnę-relikwiarz Św. Stanisława z XVII wieku, czy pozłacaną kopułę XVI-wiecznej Kaplicy Jagiellonów. Będzie można wejść do podziemi katedry, aby zobaczyć Groby Królewskie i kryptę polskich wieszczów narodowych. Chętni będą mogli wspiąć się na wieżę, aby zobaczyć największy w Polsce Dzwon Zygmunta. Następnie przejdziemy do Zamku Królewskiego, gdzie zobaczymy renesansowy dziedziniec, pałacowe wnętrza, skarbiec i zbrojownię.
Najbardziej efektowne zejście z Wawelu prowadzi przez....jaskinię Smoczą Jamę, w której mieszkał przed wiekami legendarny Smok Wawelski. Gdy wyjdziemy z jaskini – powita nas zionąc ogniem. W ten sposób znajdziemy się nad brzegiem rzeki Wisły. Uczestnicy wycieczki, którzy będą mięli ochotę na dalsze zwiedzanie, przejdą brzegiem rzeki do dzielnicy Kazimierz. Po drodze miniemy ciekawy Klasztor Paulinów na Skałce i potężne gotyckie kościoły Św. Katarzyny i Bożego Ciała. Zaraz potem znajdziemy się w innym świecie – w dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Żydzi mieszkali tu od XIV wieku aż do II wojny św. Wielu Żydów z całego świata przyjeżdża tu teraz szukać swoich korzeni. Zobaczymy w tej dzielnicy zabytkowe synagogi, stare żydowskie cmentarze, łaźnię rytualną i centra kultury. Wszystko jest pięknie odrestaurowane i zachwyca swą odmiennością. Po obejrzeniu zabytków pospacerujemy wąskimi uliczkami, zajrzymy na podwórka, do malutkich sklepików, pubów i antykwariatów. Jeśli na Kazimierzu zastanie nas wieczór – tym lepiej. O tej porze naprawdę poczujemy jego magię.
Lunch planowany jest w jednej z restauracji w okolicach Zamku Królewskiego na Wawelu tuż przed lub tuż po jego zwiedzaniu.
Trasa piesza od początku zwiedzania do Wawelu liczy ok. 2,5 km.
Trasa piesza od początku zwiedzania do Kazimierza liczy ok. 5 km.
Osobom które chciałyby zakończyć zwiedzanie wcześniej i na przykład zrobić zakupy w polskich sklepach, polecamy wizytę w krakowskich galeriach handlowych w centrum miasta: Galerii Kazimierz lub Galerii Krakowskiej. Są one czynne do godz. 22.00.
Godzinę powrotu do Wieliczki i miejsce zbiórki podamy zapisanym uczestnikom wycieczki.
Chęć indywidualnego powrotu do Wieliczki należy koniecznie zgłosić organizatorom na adres: m.nowak@muzeum.wieliczka.pl, osobiście w trakcie konferencji lub dzwoniąc na numer: +48 518 590 673.